آشنایی با سایز کفش استاندارد در کشورهای مختلف

سایز کفش استاندارد

سایز کفش استاندارد و علت اهمیت شناخت آن چیست؟ معمولا هنگامی که به یک فروشگاه برای خرید کفش می‌روید، اولین سوالی که فروشنده در رابطه با کفش مورد نظرتان از شما می‌پرسد، سایز پای شما است. از این رو سایز استاندارد و متناسب با پای شما، یکی از دلایل بسیار موثر در حفظ سلامتی و همچنین دوام و ماندگاری کفش شما است؛ اهمیت این مورد فقط برای خریداران نیست، برای این‌که تولیدکنندگان کفش بتوانند با توجه به نیاز افراد مختلف کفش تولید کنند، باید با سایز استاندارد پاها آشنایی داشته باشند.

کفش نامناسب موجب به خطر انداختن سلامت پاهای شما می‌شود که در مقاله عوارض پوشیدن کفش نامناسب چیست؟ به آن اشاره کردیم. بنابراین برای این‌که بتوانید به خوبی از کفش‌های خود استفاده کنید، باید حتما سایز پای مناسب خود را انتخاب کنید. تولید کنندگان نیز باید موظف به رعایت استاندارد در سایز کفش باشند تا محصولات با دوام‌تر و با کیفیت‌تر تولید و عرضه کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با سایز کفش استاندارد در کشورهای مختلف آشنا کنیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

استاندارد بین المللی سایز کفش ISO 9407:1991

سایز استاندارد کفش ISO

یکی از استانداردهایی که برای سایز کفش به طور بین الملل وجود دارد، استاندارد بین المللی سایز کفش یا همان ISO 947:1991 می‌باشد؛ این استاندارد روش نشان گذاری کفش را بر اساس استاندارد Mondopoint تعیین میکند. موندوپوینت یک واحد اندازه گیری سایز کفش است که بر اساس طول و عرض پا در قالب میلی‌متر تعریف می‌شود. این استاندارد برای سایز کفش در سال 1991 منتشر شد که در سال 2019 بازنگری شده است.

در این استاندارد نمایش Mondopoint به صورت دو عدد جدا شده با خط تیره می‌باشد که عدد اول طول پا و عدد دوم عرض پا را نشان‌گذاری می‌کند؛ برای مثال 85-220 یعنی طول پا 220 و عرض پا 85 میلی‌متر می‌باشد. به عقیده این استاندارد، محل سایز کفش باید روی زیره کفش، زبانه، بالاتنه و یا جعبه کفش به صورت دائمی نشان گذاری شود؛ همچنین این استاندارد راهنمای تبدیل از سایزهای دیگر به Mondopoint را در بخش پیوست ارائه می‌کند.

بیشتر بخوانید: رازها و ترفندهای افزایش طول عمر کفش چرم که باید بدانید!

واحدهای سایز کفش استاندارد در مناطق مختلف

سایز کفش استاندارد کشورهای مختلف

تا اینجا به این درک رسیدیم که شناخت سایز کفش استاندارد از چه اهمیتی هم برای خریدار و هم برای تولید کننده برخوردار است، همچنین با یک استاندارد جهانی در سایز کفش آشنا شدیم؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که بسیاری از کشورها از این استاندارد یعنی استاندارد ISO 9407:1991 استفاده نمی‌کنند. به همین علت واحدهای اندازه گیری گوناگون و متنوعی سرتاسر جهان برای سایز کفش استاندارد استفاده می‌شوند؛ در ادامه واحدهای اندازه‌گیری سایز کفش استاندارد در کشورهای مختلف و همچنین ایران را بررسی خواهیم کرد.

کانادا و آمریکا

سایز کفش استاندارد در کشورهای کانادا و آمریکا مشابه هم می‌باشد؛ این سایزبندی بر اساس طول فضای داخل کفش به اینچ طبق این فرمول محاسبه می‌شود: سایز کفش = (۳ × طول فضای داخل کفش به اینچ) – ۲۲؛ این فرمول مناسب برای سایز کفش مردانه در کانادا و آمریکا می‌باشد؛ برای اندازه‌گیری سایز کفش زنان، دو واحد از نتیجه فرمول کم کرد. برای مثال اگر سایز کفش مردان در کانادا و آمریکا 10 اینچ باشد، سایز کفش زنان برابر با 8 اینچ می‌باشد.

فرانسه

در کشور فرانسه برای پیدا کردن سایز کفش استاندارد، مطابق با واحد اندازه گیری Paris point محاسبه می‌گردد. Paris point یک واحد اندازه گیری برای کفش می‌باشد که هر واحد آن برابر با 2.3 سانتی متر در نظر گرفته می‌شود؛ فرمول پاریس پوینت برای محاسبه سایز کفش عبارت است از:
6.66/طول قالب کفش به میلی‌متر. برای مثال اگر طول قالب کفش شما 24 سانتی‌متر باشد، سایز کفش شما برابر با 28 سانتی‌متر باشد، سایز کفش شما برابر با 42 خواهد بود.

کشورهای آمریکای جنوبی

سایز کفش استاندارد در کشورهای آمریکای جنوبی با توجه به منطقه و کشور متنوع است. در حال حاضر کشورهای شیلی، آرژانتین و برزیل از واحد اندازه گیری برنل(طول قالب کفش به میلی‌متر) استفاده می‌کنند. کشورهای دیگر آمریکای جنوبی نظیر ونزوئلا، اکوادور و پرو بر پایه واحد اندازه‌گیری امپریال(طول پا به اینچ) هستند. همچنین برخی دیگر از کشورهای آمریکای جنوبی مانند بولیوی، کلمبیا و پاراگوئه از سیستم متریک(طول پا به سانتی‌متر) بهره می‌برند.

کره جنوبی

واحد اندازه‌گیری کف در کشور کره بر حسب میلی‌‌متر محاسبه می‌شود. در این سیستم اندازه‌گیری طول پا از نوک انگشت بزرگ تا پشت پاکن محاسبه می‌شود. عمدتا سایز کفش استاندارد در کشور کره از 250 تا 305 میلی‌متر برای مردان و از 220 تا 295 میلی‌متر برای زنان تخمین زده شده است.

ژاپن

سایز کفش استاندارد در کشور ژاپن بر محور سانتی‌متر و میلی‌متر می‌باشد. معمولا برندهای قدیمی و پرچم‌دار ژاپنی مانند تابی و جیکاتابی، برای اندازه‌گیری، از پشت پاکن تا نوک بلندترین انگشت پا را بر حسب سانتی‌متر محاسبه می‌کنند. در ادامه نیم سانتی‌متر به نتیجه به دست آمده اضافه می‌کنند. برای اندازه‌گیری و همچنین نشان گذاری طول از حروف‌های اختصاری M و C، به ترتیب سانتی‌متر و میلی‌متر استفاده می‌شود.

ایران

استاندارد سایز کفش در کشور ایران بر اساس سیستم برنل و متریک می‌باشد. همان‌طور که به چگونگی محاسبه برنل و متریک اشاره کردیم، این سیستم بر اساس طول قالب کفش به میلی‌متر و سانتی‌متر است. عمدتا سایز استاندارد رایج در ایران از 35 تا 46 برای زنان و از 39 تا 48 برای مردان تعریف می‌شود.
تولیدکنندگان ایرانی عمدتا با توجه به سایزهای کفش مذکور، اقدام به تولید محصولات خود می‌کنند و سایز کفش را در قسمت زیر کفش درج می‌کنند. ناگفته نماند که سایز کفش‌های ایرانی بر اساس طول قالب کفش و نه طول پا تعیین می‌شود.

نحوه تعیین متوسط سایز کفش استاندارد توسط تولیدکنندگان

نحوه اندازه‌گیری سایز کفش استاندارد

همان‌طور که مشاهده کردید، اندازه‌گیری سایز کفش استاندارد از طریق روش‌های متنوعی صورت می‌گیرد که به محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین آن‌ها اشاره کردیم. همان‌طور که در قسمت قبل به سایز پایی که کشورها برای مردان و زنان هنگام تولید کفش تعیین کرده بودند، مشاهده کردید که سایز پاها در کشورهای مختلف متنوع می‌باشد. حال سوال اینجاست که تولید کنندگان چگونه و بر چه اساسی این سایزها را پیدا کرده‌اند؟ اندازه متوسط پا معمولا بر اساس گروه‌های جمعیتی منطقه مورد نظر طبق معیارهای زیر تعیین می‌شوند:

  • سن
  • نژاد
  • قومیت
  • موقعیت مکانی
  • جنسیت 
  • سبک زندگی

برای مثال تولیدکنندگان کفش در مدل‌های متنوع همچون کفش اسپرت چرم یا انواع دیگر آن، از اندازه متوسط پا برای طراحی و تولید کفش‌هایی استفاده می‌کنند که برای اکثر مردم راحت و متناسب باشد.

جمع‌بندی

شناخت سایز کفش استاندارد نه تنها برای خریداران، بلکه برای تولید کنندگان نیز بسیار اهمیت دارد. ISO 9407:1991 یک استاندارد بین‌المللی برای اندازه‌گیری سایز کفش می‌باشد که بر اساس استاندارد Mondopoint محاسبه می‌شود. اکثر کشورها از این استاندارد استفاده نمی‌کنند و عمدتا از فرمول‌های مختلفی برای محاسبه سایز کفش استاندارد به کار می‌برند.

تولیدکنندگان معمولا برای اندازه‌گیری متوسط سایز کفش استاندارد نسبت به شرایط و عواملی همچون: سن، نژاد، قومیت، موقعیت مکانی، جنسیت و سبک زندگی اقدام به تولید کفش می‌کنند. شناخت صحیح سایز کفش نه تنها در کیفیت و کارایی کفش، بلکه در سلامت و تندرستی پاهای شما بسیار موثر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هفت =