دلایل شکستگی زیره کفش و راه های جلوگیری از آن

شکستگی زیره کفش

دلایل شکستگی زیره کفش چیست؟ داشتن کفش‌های با کیفیت و مناسب، نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت و راحتی پاها دارد. کفش‌ها از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام تاثیر بسزایی در میزان کیفیت کفش دارند؛ یکی از اجزای کفش، زیره کفش نام دارد که نقش بسیار کلیدی در حفظ سلامت و راحتی پاهای ما ایفا می‌کند. سوالی که مطرح است این است که بهترین جنس زیره کفش کدام است و یا چه راه‌هایی برای جلوگیری از شکستگی زیره کفش وجود دارد؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی و پاسخ به این سوالات بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

قبل از این‌که به بررسی سوالات ذکر شده و راه‌های جلوگیری از آن‌ها بپردازیم، بد نیست یک اشاره کلی به ماهیت زیره کفش و همچنین انواع آن‌ها کنیم.

زیره کفش چیست؟ انواع زیره کفش

انواع زیره کفش

زیره کفش یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تشکیل دهنده هر کفش است؛ زیره کفش در واقع بخش بیرونی کفش است که با سطح زمین در تماس است، به همین دلیل زیره کفش نقش بسزایی در سلامت و راحتی پاهای ما دارد. یک زیره کفش مناسب از آسیب رسیدن به پاهای شما محافظت می‌کند و همین‌طور موجب افزایش دوام و عمر کفش نیز می‌شود. زیره کفش نه تنها در این زمینه، بلکه در زمینه زیبایی و ظاهر کفش هم موثر است؛ به عبارتی دیگر، طراحی برخی از زیره‌های کفش به قدری زیباست که خود دلیلی برای خرید کفش می‌شود.

زیره کفش انواع مختلفی دارند که هر کدام مختص فعالیت‌های به خصوصی ساخته می‌شوند؛ برای مثال زیره کفش مناسب برای ورزش با زیره کفش مناسب برای تفریح با هم متفاوت هستند، به همین دلیل باید هنگام خرید کفش به جنس و نوع زیره آن توجه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد زیره کفش و انواع آن‌ها، پیشنهاد می‌شود مقاله معرفی انواع زیره کفش را دنبال کنید.

دلایل شکستگی زیره کفش

علت شکستگی زیره کفش

همان‌طور که اشاره کردیم، زیره کفش قسمت بیرونی کفش می‌باشد که مدام با زمین در تماس است و همچنین انواع مختلفی دارد که بستگی به فعالیت شما دارد؛ به همین دلیل زیره کفش باید با کیفیت باشد تا در برابر شرایط مختلف مقاوم باشد. دلایل زیادی برای شکستگی زیره کفش وجود دارد که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

مقاله پیشنهادی: بهترین روش های تمیز کردن کفش چرم جیر

طراحی و ساخت نادرست زیره کفش

یکی از دلایل بسیار مهمی که موجب ترک خوردن و یا شکستگی زیره کفش می‌شود، عدم رعایت استانداردها در طراحی و ساخت آن است، در ادامه مهم‌ترین استانداردهای مورد نیاز برای ساخت یک زیره کفش مناسب را بررسی خواهیم کرد.

  • طراحی آج قالب: اگر آج قالب دارای ارتفاع بیش از حد و همچنین تیزی در جهت انعطاف کفش باشد، به مرور زمان و استفاده مکرر موجب ترک و در نهایت شکستگی زیره کفش می‌شود.
  • به‌کار بردن مواد نامناسب: همانطور که گفتیم، زیره کفش باید مناسب با فعالیت شما ساخته شده باشد؛ اما متاسفانه موادی که در ساخت و طراحی برخی از زیره کفش‌ها بسته به نوع کاربردی که کفش دارد به کار می‌رود، مناسب نیست؛ در نتیجه به کار بردن مواد نامناسب موجب شکستگی زیره کفش می‌شود.
  • بالا بودن ضخامت پنجه کفش: یکی از مواد تشکیل دهنده در زیره کفش‌ها، پی یو است که موثر در انعطاف پذیری کفش است؛ اگر ضخامت زیره کفش در قسمت سرپنجه بیشتر از 8 میلی متر باشد، موجب افزایش ضخامت در مواد پی یو و در نهایت مقاومت در برابر انعطاف پذیری می‌شود که در نتیجه طی گذر زمان موجب شکنندگی زیره کفش می‌شود.

انتخاب نامناسب

انتخاب نامناسب و همچنین عدم اطلاعات کافی در رابطه با زیره کفش هنگام خرید کفش، از دیگر عوامل موثر در شکستگی زیره کفش می‌باشد؛ به عبارتی دیگر، هنگام خرید کفش به نوع فعالیت و همچنین هدف شما از خرید کفش توجه کنید. همان‌طور که اشاره کردیم، زیره‌های کفش انواع مختلفی دارند که هر کدام طبق فعالیت‌های مختلف ساخته شده‌اند؛ در نتیجه، هنگام خرید کفش به نوع کاربری آن نسبت به فعالیت خود توجه کنید تا زیره کفش شما دوام بیشتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: عوارض پوشیدن کفش نامناسب چیست؟

عدم استفاده صحیح از کفش

لازمه سالم ماندن و دوام هر چیزی، نگهداری مکرر و همچنین استفاده صحیح از آن است؛ قرار گرفتن طولانی مدت کفش‌ها در معرض نور مستقیم آفتاب، موجب فرسودگی و در نهایت ترک و شکستگی زیره کفش می‌شود. توصیه می‌شود کفش‌هایتان را دور از معرض تابش نور خورشید قرار دهید؛ همچنین استفاده نادرست کفش‌ها نسبت به حوزه فعالیت آن‌ها که بارها به آن اشاره کردیم، عامل بسیار مهم در آسیب به زیره کفش شما می‌باشد؛ بنابراین در استفاده کفش‌هایتان نسبت به فعالیت مورد نظر بسیار دقت کنید؛ برای مثال از کفش‌های ورزشی فقط برای ورزش و از کفش‌های کار فقط برای کار استفاده کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر توصیه می‌شود مقاله راهنمایی جامع برای حفظ زیبایی و انواع واکس چرم  را مطالعه کنید.

راه‌های جلوگیری از شکستگی زیره کفش

جلوگیری از شکستگی زیره کفش

همان‌طور که اشاره کردیم، علل شکستگی زیره کفش به عواملی همچون طراحی و ساخت نامناسب، انتخاب نامناسب هنگام خرید و عدم نگهداری مناسب بستگی دارد، اگر می‌خواهید کفش شما دوام و عمر بیشتر داشته باشد و همچنین زیره کفش شما دچار ترک خوردگی و یا شکستگی نشود، توصیه می‌شود از دلایل شکستگی زیره کفش که به آن‌ها اشاره کردیم، پرهیز کنید؛ همچنین رعایت نکات زیر برای جلوگیری از شکستگی زیره کفش بسیار ضروری می‌باشد.

اگر جنس کفش‌های شما چرم است، بد نیست مقاله رازها و ترفند های افزایش طول عمر کفش چرم که باید بدانید! را دنبال کنید.

ارزانی را به کیفیت ترجیح ندهید!

اولین و مهم‌ترین راه برای جلوگیری از شکستگی زیره کفش و یا دوام و عمر بیشتر کفش، خرید کفش‌های با کیفیت و مناسب است؛ به این نکته توجه کنید که همیشه ارزانی را به کیفیت ترجیح ندهید، به عبارتی ساده‌تر، هنگام خرید کفش سعی کنید اولویت شما کیفیت و کارایی کفش باشد نه صرفا اقتصادی بودن قیمت آن! بنابراین اولین نکته‌ای که نه تنها در خرید کفش بلکه در هر خرید باید به آن توجه کرد، خرید هوشمندانه و با کیفیت است.

نگهداری مکرر و صحیح از کفش‌ها

همان‌طورکه گفتیم، لازمه سالم ماندن و دوام هر چیزی، نگهداری مکرر و صحیح از آن است؛ از قرار دادن کفش‌ها در معرض تابش نور مستقیم آفتاب خودداری کنید، همچنین سعی کنید کفش‌هایتان را به دور از رطوبت و در جای خشک نگهداری کنید. کفش‌هایتان را مکرر تمیز کنید و همچنین از برخورد ضربه‌های ناگهانی و شدید به زیره کفش جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: روش‌ های تمیز کردن کفش سفید

جمع‌بندی

زیره کفش بخش بیرونی کفش و مهم‌ترین قسمت کفش‌ها می‌باشد؛ زیره کفش انواع مختلفی دارد که هر کدام مناسب با فعالیت‌های مختلف ساخته شده‌اند. از عوامل ترک و یا شکستگی زیره کفش می‌توان به طراحی و ساخت نامناسب، انتخاب نامناسب هنگام خرید و همچنین عدم نگهداری صحیح هنگام استفاده اشاره کرد؛ راه‌های جلوگیری از شکستگی زیره کفش نیز رعایت و پرهیز علت‌های ذکر شده و همچنین خرید هوشمندانه و نگهداری مکرر و صحیح از کفش‌ها می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =